سایت فیفا در مطلبی نوشت: تیم ملی فوتسال ایران می‌تواند در جام جهانی تایلند شگفتی‌ساز شود.


سایت فیفا در مطلبی که به معرفی تیم‌های حاضر در جام جهانی اختصاص داشت، درباره ایران نوشت: ایران با قهرمانی در 10 دوره رقابت‌های قهرمانی آسیا و حضور در 5 دوره متوالی رقابت‌های جام‌جهانی، مسلما بزرگترین قدرت فوتسال آسیا است. در حقیقت تیم ملی ایران پس از غیبت در افتتاحیه رقابت‌ها در سال 1989 هلند هرگز رقابت‌های جهانی را از دست نداد. بهترین عملکرد آنها تا امروز در سال 1992 در هنگ‌کنگ رقم خورد، هنگامی که این تیم به نیمه‌نهایی مسابقات رسید؛ هرچند آنها در سال‌های 1996، 2000 و 2004 نتوانستند از مرحله گروهی بالا بیایند، اما بار دیگر در برزیل 2008 درخشیدند و در مکان پنجم مسابقات قرار گرفتند.

در ادامه با اشاره به ناکامی ایران در جام ملت‌های آسیا آمده است: ایران که به عنوان قهرمان 3 دوره قبلی و مدعی اصلی قهرمانی پا به رقابت‌های قهرمانی آسیا در امارات گذاشته بود، در حالی رقابت‌ها را به پایان رساند که زنگ‌ هشدار با صدای بلند در اردو نواخته شد. همان طور که انتظار می‌رفت، تیم ملی ایران با پیروزی در هر 3 دیدار مرحله گروهی و دریافت تنها یک گل از فراز موانع پرواز کرد.

پیروزی سخت 6 بر 3 مقابل ازبکستان در مرحله یک‌چهارم نهایی حضور در نیمه‌‌نهایی و جام‌جهانی 2012 تایلند را برای این تیم به ارمغان آورد. گرچه این تیم نتوانست در میان 4 تیم برتر، تایلند را شکست دهد و در وقت‌های اضافه با نتیجه 5 بر 4 بازی را واگذار کرد تا پیروزی 4 بر صفر مقابل استرالیا برای کسب مقام سوم هم نتواند مرهمی برای ایرانی‌ها باشد که برای دومین بار در طول 12 دوره برگزاری این رقابت‌ها قهرمانی را از دست داده بودند.

سایت فیفا، محمد طاهری را اسطوره ملی ایران معرفی می‌کند و ادامه می‌دهد: ایران که اسطوره‌های ملی همچون محم دطاهری را در خود دارد استعداد این را دارد که در تایلند شگفتی خلق کند.

علی صانعی سرمربی ایران پس از رقابت‌های قهرمانی آسیا گفت: این هشداری برای ما بود و باید آماده شویم تا قبل از رقابت‌های جام‌جهانی خودمان را منصفانه ارزیابی کنیم. فکر می‌کنم این تیم بتواند در میان 4 تیم برتر دنیا قرار بگیرد.

در ادامه گزارش مصطفی نظری، علی‌اصغر حسن‌زاده و محمد طاهری بازیکنان کلیدی ایران معرفی شده‌اند و درباره نحوه صعود ایران به جام جهانی آمده است: ایران از 6 بازی خود در رقابت‌های فوستال قهرمانی آسیا 5 پیروزی و یک شکست داشت؛ 45 گل به ثمر رساند و 9 گل دریافت کرد. علی حسن‌زاده و وحید شمسایی گلزن‌ترین بازیکنان ایران بودند؛ گرچه 6 پاس گل شمسایی باعث شد وی برای هشتمین بار متوالی عنوان آقای گلی آسیا را به دست آورد.

ایران 5 بار در رقابت‌های جام‌‌جهانی فوتسال شرکت کرده و از این لحاظ در ردیف تیم‌های استرالیا، آمریکا و ایتالیا قرار دارد. تنها برزیل، آرژانتین و اسپانیا بیشتر از ایران در رقابت‌های جام‌جهانی حاضر شده‌اند.

هفتمین دوره جام جهانی فوتسال از امروز در بانکوک تایلند آغاز می‌شود و ایران در اولین دیدار خود عصر فردا و از ساعت 17:30 به مصاف اسپانیا می‌رود.

نوشته شده در تاریخ جمعه 12 آبان 1391    | توسط: صابر خواجه    | طبقه بندی: اخبار فوتسال،     | نظرات()